iPhone Proje Yönetimi

Mobil Proje Geliştirme | Mobil Yazılım Geliştirme | iPhone Yazılım | iPhone Çözümler

iPhone ve iPad uygulamalarının geliştirilmesi Web tasarımı gibi olmayıp tamamen bir yazılım mühendisliği olayıdır. Bu uygulamaların başarılı bir şekilde geliştirilmesi için planlama ve proje yönetimi önem arzetmektedir.

 

iPhone Proje Talebinin Alınması ve Onay Aşaması

İsteklerin belirlenmesi

Fizibilite analizi

Yaklaşık fiyat ve zaman tahmini

Müşterinin teklifi analiz etmesi

Anlaşmanın imzalanması ve proje başlangıcı

 

iPhone Projesi Yazılım, Test ve Yayınlanma Aşamaları

Proje gereksinimlerinin detaylı analizi

Tasarım detayları ve analizi

Yazılım Geliştirme

Test (iPhone 4G, 3G, iPhone 3GS –OS 4.0veOS 4.1)

Uygulamanın Alpha versiyonunun müşteriye gönderimi ve testi

Müşteri onayı

Uygulamanın App Store’a gönderilmesi (Apple Onayı 1 veya 2 hafta)

Değişiklik ve hatalar için destek verilmesi

Değişikliklerin App Store’a gönderilmesi

 

Projelerin Fiyatlandırma Kriterleri

Fiyatlandırma uygulamanın karmaşık oluşu ve uygulamanın gereksinimleri ile doğru orantılıdır

Uygulamada fazla grafik kullanımı uygulamanın fiyatını arttıracaktır

Uygulama geliştirme maliyetinin %50’ si başlangıç safhasında geri kalanı tamamlanma aşamasında ödenir

 

iPhone Uygulama Gelistirme Safhaları

Asağıdaki sırada gerçeklestirilecek olan iPhone uygulama projesinin safhalarının her biri baslamadan önce gerekli bilgiler istenecek, bu bilgiler temin edildikten sonra iPhone uygulamasının gelistirilmesine baslanacaktır

 

Feature List Olusturmak

Uygulamanın özelliklerinin ve fonksiyonlarının tespit edilmesi bu asamada gerçeklestirilmektedir. Uygulamada bulunması gereken özelliklerin müsteri tarafından belirtilmesi gerekmektedir.

 

Storyboard (Tüm ekranların tasarımsız olarak hazırlanması)

Bu asamada iPhone uygulamasının ekranları draft olarak hazırlanır. Ekranların birbirleri ile olan iletisimleri, ekran geçisleri ve bu geçislerde kullanılabilecek animasyonlar bu asamada belirlenir. Ayrıca ekranlarda kullanılacak olan nesneler ve her ekranda kullanıcıdan hangi bilgilerin nasıl isteneceği gibi detaylar bu asamada tespit edilir.

 

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzlerinin Hazırlanması

Bilindiği üzere iPhone kaynakları sınırlıdır bu nedenle iPhone uygulamalarının kullanıcı arayüzlerinin etkin biçimde tasarlanması gerekmektedir. Bu kullanıcı arayüzlerinin fonksiyonları, bu arayüzlerde bilgilerin kullanıcılara nasıl gösterilmesi gerektiği bu asamada belirlenir. Önemli olan iPhone uygulamasının her kullanıcının anlayabileceği basitlikte olmasıdır.

 

Yazılım

Bu asamada, yazılım mühendislerimiz nesne tabanlı Objectıve C dilini kullanılarak iPhone uygulamasını gelistirirler. iPhone kaynaklarının en etkin sekilde kullanılabilmesi için gerekli olan sistem tasarımı, Kernel ve Network modüllerinin tasarlanması, Caching, web servislerden bilgi okuma, veri tabanının olusturulması ve JSON modüllerinin tasarlanması yazılım safhasında gerçeklestirilir.

 

Test ve QA

iPhone uygulamalarının Apple Store’a kabul edilmesi için birtakım teknik testlerden basarı ile geçmesi gerekmektedir. Bu testlerden basarı ile geçilmesi için iPhone uygulamalarının testlerinin ve kalite kontrollerinin daha önceden yapılmıs olması önem arzetmektedir.