iPhone Yazılım Geliştirme

Mobil Uygulama Geliştirme | Mobil Yazılım Çözümleri

iPhone uygulamaları Objective-C adı verilen nesneye yönelik programlama dili yardımıyla yazılırlar. İsminden de anlaşılabileceği gibi Objective-C bir C programlama dili varyasyonu olmasına rağmen dilbilgisi kuralları daha çok Smalltalk dilini anımsatmaktadır.

Gerçek iPhone geliştirmek için Obejective-C programlama dilinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanısıra Xcode ve Cocoa Touch mimarilerinin bilinmesi önem arzetmektedir. Cocoa Touch mimarisi, Apple Inc. firmasının Mac OS işletim sistemi üzerinde iPhone yazılımları geliştirmek için hazırlamış olduğu bir yazılım geliştirme teknolojisidir.

Cocoa Touch birtakım katmanlardan oluşmaktadır. Bu mimarinin en alt katmanları Core OS ile Core Services katmanlarıdır. Cocoa Touch Media Katmanında ise video ve ses gibi bileşenler kontrol edilir. Objective-C programlama dili kullanılarak bu katmanlarla ilgili işlemler yapılabilir. Cocoa Touch katmanında en çok kullanılan frameworkler ise Foundation ve UIKit Frameworkleridir.

 

Değişik konularda iPhone uygulamaları geliştiriyoruz...

Grafik iPhone uygulamaları. Reklam ve pazarlamaya yönelik iPhone uygulamaları. Radyo, televizyon ve video iPhone uygulamaları.

Web sistemi ile güncellenebilen dinamik iPhone uygulamaları. Oracle, SAP, SQL Server ile entegreli çalışan iPhone uygulamaları.

GPS ile konum ve harita işlemleri, en yakındaki bir dükkanın bulunması, uzaklığın hesaplanarak harita üzerinde gösteren iPhone uygulamaları.

SQLLite veya diğer nesne tabanlı veri tabanlanlarını kullanarak oluşturulan veriye dayalı iPhone uygulamaları.

Tüm kullanıcılara uyarı, reklam ve kampanya mesajı gönderen uygulamalar. (Apple Push Notification)

XML ve JSON Webservisleri ile veri aktarımı yapabilen iPhone uygulamaları.

 

Sizin İçin Neler Yapabiliriz...

Alışveriş ve Sanal Mağaza iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz mobil mağaza (Atlantis iPhone/iPad) uygulamamız sayesinde ürünlerinizi Apple cihazları üzerinde detaylı olarak tanıtabilirsiniz.

Sağlık iPhone Uygulamaları:Geliştirmiş olduğumuz Reflux Score ve iFit iPhone uygulamaları bu gruba örnek olarak gösterilebilir.

Sorgulama Bazlı iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz CNR EXPO ve KOD BANKASI uygulamaları bu gruba örnek olarak gösterilebilir.

Tanıtım ve Reklam iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz REMAX IDEA uygulaması bu gruba örmek olarak gösterilebilir. Geliştirdiğimiz Apple uygulamaları sayesinde firmalar kendilerini mobil platformda en iyi şekilde tanıtmaktadırlar.

Cihaz Fonksiyonlarını Kullanan iPhone Uygulamaları: Apple iPhone ve iPad cihazının teknik altyapısını kullanarak (navigasyon, konum servisleri ve diğer algılayıcı sensörler) size özel uygulamalar hazırlanabilir.

Döküman İzleme iPhone Uygulamaları: Döküman kategorilerilerinin ve bu kategoriler içindeki dökümanların değişik kullanıcılara veya kullanıcı rollerine göre iPhone ve iPad cihazları üzerinden gösterimini sağlayan geliştirdiğimiz AppleDocs sistemi yardımıyla kurumsal döküman yönetimini sağlayabilirsiniz.

iPhone Radyo Uygulamaları: Artık birçok radyo kanalının kendine özgü iPhone radyo uygulaması bulunmaktadır. iPhone Radyo uygulamaları sayesinde nerede olursanız olun radyo yayınları net bir şekilde dinlenebilir. Bu uygulamalar Stream Audio uygulamalardır. İnternet üzerinden yayın yapan bir radyonun iPhone uygulamasının geliştirilmesi zor değildir. Radyo yayınının yanısıra, program akışı ile ilgili dinamik bilgiler paylaşılmak istenirse, bu dinamik bilgiler web servisleri yardımı ile okunabilir.

iPhone Referans Uygulamaları: Bu uygulamaların amacı kullanıcıya istediği bilgiyi hızlı bir şekilde verebilmektir. Sözlük, hukuk, vergi, trafik, din, eğitim vs. uygulamalar bu gruba girmektedir. Bu uygulamaların çoğu statik olup veriler cihazın üzerindeki veritabanında kayıtlıdır. Verilerin çok olduğu veya sürekli değişkenlik göstermesi durumunda bilgiler web sunucusu üzerinden okunurlar. Dinamik verilerin okunmasında genelde JSON/XML + PHP + MYSQL kullanılır.

Apple cihazları için hazırlanabilecek uygulamalar elbetteki bunlarla sınırlı değildir, daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.