iPhone Yazılım Geliştirme & Kurumsal Mobil Çözümler

Mobil Uygulama Geliştirme | Mobil Yazılım Çözümleri | iPhone Yazılım Danışmanlık

iPhone uygulamaları Objective-C adı verilen nesneye yönelik programlama dili yardımıyla yazılırlar. İsminden de anlaşılabileceği gibi Objective-C bir C programlama dili varyasyonu olmasına rağmen dilbilgisi kuralları daha çok Smalltalk dilini anımsatmaktadır.

Gerçek iPhone yazılımları geliştirmek için Obejective-C programlama dilinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanısıra Xcode ve Cocoa Touch mimarilerinin bilinmesi önem arzetmektedir. Cocoa Touch mimarisi, Apple Inc. firmasının Mac OS işletim sistemi üzerinde iPhone yazılımları geliştirmek için hazırlamış olduğu bir yazılım geliştirme teknolojisidir.

Cocoa Touch birtakım katmanlardan oluşmaktadır. Bu mimarinin en alt katmanları Core OS ile Core Services katmanlarıdır. Cocoa Touch Media Katmanında ise video ve ses gibi bileşenler kontrol edilir. Objective-C programlama dili kullanılarak bu katmanlarla ilgili işlemler yapılabilir. Cocoa Touch katmanında en çok kullanılan frameworkler ise Foundation ve UIKit Frameworkleridir.

 

Değişik konularda iPhone uygulamaları geliştiriyoruz...

Grafik iPhone uygulamaları. Reklam ve pazarlamaya yönelik iPhone uygulamaları. Radyo, televizyon ve video iPhone uygulamaları.

Web sistemi ile güncellenebilen dinamik iPhone uygulamaları. Oracle, SAP, SQL Server ile entegreli çalışan iPhone uygulamaları.

GPS ile konum ve harita işlemleri, en yakındaki bir dükkanın bulunması, uzaklığın hesaplanarak harita üzerinde gösteren iPhone uygulamaları.

SQLLite veya diğer nesne tabanlı veri tabanlanlarını kullanarak oluşturulan veriye dayalı iPhone uygulamaları.

Tüm kullanıcılara uyarı, reklam ve kampanya mesajı gönderen uygulamalar. (Apple Push Notification)

XML ve JSON Webservisleri ile veri aktarımı yapabilen iPhone uygulamaları.

 

Sizin İçin Neler Yapabiliriz...

Alışveriş ve Sanal Mağaza iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz mobil mağaza (Atlantis iPhone/iPad) uygulamamız sayesinde ürünlerinizi Apple cihazları üzerinde detaylı olarak tanıtabilirsiniz.

Sağlık iPhone Uygulamaları:Geliştirmiş olduğumuz Reflux Score ve iFit iPhone uygulamaları bu gruba örnek olarak gösterilebilir.

Sorgulama Bazlı iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz CNR EXPO ve KOD BANKASI uygulamaları bu gruba örnek olarak gösterilebilir.

Tanıtım ve Reklam iPhone Uygulamaları: Geliştirmiş olduğumuz REMAX IDEA uygulaması bu gruba örmek olarak gösterilebilir. Geliştirdiğimiz Apple uygulamaları sayesinde firmalar kendilerini mobil platformda en iyi şekilde tanıtmaktadırlar.

Cihaz Fonksiyonlarını Kullanan iPhone Uygulamaları: Apple iPhone ve iPad cihazının teknik altyapısını kullanarak (navigasyon, konum servisleri ve diğer algılayıcı sensörler) size özel uygulamalar hazırlanabilir.

Döküman İzleme iPhone Uygulamaları: Döküman kategorilerilerinin ve bu kategoriler içindeki dökümanların değişik kullanıcılara veya kullanıcı rollerine göre iPhone ve iPad cihazları üzerinden gösterimini sağlayan geliştirdiğimiz AppleDocs sistemi yardımıyla kurumsal döküman yönetimini sağlayabilirsiniz.

iPhone Radyo Uygulamaları: Artık birçok radyo kanalının kendine özgü iPhone radyo uygulaması bulunmaktadır. iPhone Radyo uygulamaları sayesinde nerede olursanız olun radyo yayınları net bir şekilde dinlenebilir. Bu uygulamalar Stream Audio uygulamalardır. İnternet üzerinden yayın yapan bir radyonun iPhone uygulamasının geliştirilmesi zor değildir. Radyo yayınının yanısıra, program akışı ile ilgili dinamik bilgiler paylaşılmak istenirse, bu dinamik bilgiler web servisleri yardımı ile okunabilir.

iPhone Referans Uygulamaları: Bu uygulamaların amacı kullanıcıya istediği bilgiyi hızlı bir şekilde verebilmektir. Sözlük, hukuk, vergi, trafik, din, eğitim vs. uygulamalar bu gruba girmektedir. Bu uygulamaların çoğu statik olup veriler cihazın üzerindeki veritabanında kayıtlıdır. Verilerin çok olduğu veya sürekli değişkenlik göstermesi durumunda bilgiler web sunucusu üzerinden okunurlar. Dinamik verilerin okunmasında genelde JSON/XML + PHP + MYSQL kullanılır.

Apple cihazları için hazırlanabilecek uygulamalar elbetteki bunlarla sınırlı değildir, daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

iPad Yazılım Geliştirme & iPad Mobil Uygulamaları

iPad Mobil Yazılımları | iPad Mobil Uygulamaları | Kurumdal Mobil Yazılımlar

Apple iPad cihazının ekran büyüklüğü ve ekran çözünürlüğü iPhone cihazından farklıdır. iPhone cihazı için geliştirilen uygulamalar iPad cihazı üzerinde de çalışmaktadır. iPhone ve iPad cihazları aynı yazılım mimarisini kullanmakla beraber, ekran boyut ve çözünürlüğünün farklı olması nedeniyle iPhone uygulamalarının grafik arayüzü değiştirilerek iPad versiyonları geliştirilebilir.

Geliştirdiğimiz Atlantis HD iPad uygulaması birçok mücevherin sergilendiği Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı mobil mağazasıdır. Uygulamada yüzlerce mücevherin tüm detayları ve yüksek çözünürlükteki fotoğrafları Apple kullanıcıları ile paylaşmaktadır.

 

iPad ile ilgili bilinmesi gereken birtakım özellikler...

iPad Ekran Büyüklükleri: Portrait 768×1024 pixels, Landscape 1024×768

iPad Navigation Bar and Tool Bars: 44 pixels high

iPad Nav Bar and Tool Bar buttons: 30 pixels high

iPad Nav Bar and Tool Bar button icons:: About 20×20 pixels

iPad Tab Bar: 49 pixels high

iPad Tab Bar icons: About 30×30 pixels

 

iPAD için uygulama geliştirme ve iPAD projeleri...

iPAD kitap uygulamaları

iPad dergi uygulamaları

iPad televizyon uygulamalaru

iPad ürün mağazası

iPhone Proje Yönetimi

Mobil Projeler | Mobil Uygulamalar | Mobil Yazılımlar

iPhone ve iPad uygulamalarının geliştirilmesi Web tasarımı gibi olmayıp tamamen bir yazılım mühendisliği olayıdır. Bu uygulamaların başarılı bir şekilde geliştirilmesi için planlama ve proje yönetimi önem arzetmektedir.

 

iPhone Proje Talebinin Alınması ve Onay Aşaması

İsteklerin belirlenmesi

Fizibilite analizi

Yaklaşık fiyat ve zaman tahmini

Müşterinin teklifi analiz etmesi

Anlaşmanın imzalanması ve proje başlangıcı

 

iPhone Projesi Yazılım, Test ve Yayınlanma Aşamaları

Proje gereksinimlerinin detaylı analizi

Tasarım detayları ve analizi

Yazılım Geliştirme

Test (iPhone 4G, 3G, iPhone 3GS –OS 4.0veOS 4.1)

Uygulamanın Alpha versiyonunun müşteriye gönderimi ve testi

Müşteri onayı

Uygulamanın App Store’a gönderilmesi (Apple Onayı 1 veya 2 hafta)

Değişiklik ve hatalar için destek verilmesi

Değişikliklerin App Store’a gönderilmesi

 

Projelerin Fiyatlandırma Kriterleri

Fiyatlandırma uygulamanın karmaşık oluşu ve uygulamanın gereksinimleri ile doğru orantılıdır

Uygulamada fazla grafik kullanımı uygulamanın fiyatını arttıracaktır

Uygulama geliştirme maliyetinin %50’ si başlangıç safhasında geri kalanı tamamlanma aşamasında ödenir

 

iPhone Uygulama Gelistirme Safhaları

Asağıdaki sırada gerçeklestirilecek olan iPhone uygulama projesinin safhalarının her biri baslamadan önce gerekli bilgiler istenecek, bu bilgiler temin edildikten sonra iPhone uygulamasının gelistirilmesine baslanacaktır

 

Feature List Olusturmak

Uygulamanın özelliklerinin ve fonksiyonlarının tespit edilmesi bu asamada gerçeklestirilmektedir. Uygulamada bulunması gereken özelliklerin müsteri tarafından belirtilmesi gerekmektedir.

 

Storyboard (Tüm ekranların tasarımsız olarak hazırlanması)

Bu asamada iPhone uygulamasının ekranları draft olarak hazırlanır. Ekranların birbirleri ile olan iletisimleri, ekran geçisleri ve bu geçislerde kullanılabilecek animasyonlar bu asamada belirlenir. Ayrıca ekranlarda kullanılacak olan nesneler ve her ekranda kullanıcıdan hangi bilgilerin nasıl isteneceği gibi detaylar bu asamada tespit edilir.

 

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzlerinin Hazırlanması

Bilindiği üzere iPhone kaynakları sınırlıdır bu nedenle iPhone uygulamalarının kullanıcı arayüzlerinin etkin biçimde tasarlanması gerekmektedir. Bu kullanıcı arayüzlerinin fonksiyonları, bu arayüzlerde bilgilerin kullanıcılara nasıl gösterilmesi gerektiği bu asamada belirlenir. Önemli olan iPhone uygulamasının her kullanıcının anlayabileceği basitlikte olmasıdır.

 

Yazılım

Bu asamada, yazılım mühendislerimiz nesne tabanlı Objectıve C dilini kullanılarak iPhone uygulamasını gelistirirler. iPhone kaynaklarının en etkin sekilde kullanılabilmesi için gerekli olan sistem tasarımı, Kernel ve Network modüllerinin tasarlanması, Caching, web servislerden bilgi okuma, veri tabanının olusturulması ve JSON modüllerinin tasarlanması yazılım safhasında gerçeklestirilir.

 

Test ve QA

iPhone uygulamalarının Apple Store’a kabul edilmesi için birtakım teknik testlerden basarı ile geçmesi gerekmektedir. Bu testlerden basarı ile geçilmesi için iPhone uygulamalarının testlerinin ve kalite kontrollerinin daha önceden yapılmıs olması önem arzetmektedir.

iPhone Oyun Uygulamaları

iPhone Oyun Uygulamaları | iPhone Projeleri | iPhone Danışmanlık

iPhone ve iPad için oyun geliştirmek kolay bir iş değildir. Oyun geliştirmek geniş bir bilgi birikimini ve yaratıcı bir düşünceyi gerektirmektedir. Oyun geliştiriciler özellikle C programlama dili ve Objective-C dillerini iyi derecede bilirler.

Apple yazılım mühendislerimiz çok iyi derecede C ve Objective-C dillerini bilmektedirler. Bunun yanısıra Unity 3D Framework bilgisi olan yazılımcılarımız sayesinde sizin için yaratıcı Apple iPhone ve iPad oyun uygulamaları geliştirebiliriz.

Oyun uygulamalarının App Store üzerinden satılmasında size danışmanlık hizmeti sunabiliriz. Bilindiği üzere App Store üzerinden en çok indirilen uygulamalar oyun uygulamalarıdır. Oyun uygulamaları geliştirme konusunda size anahtar çözümler sunabiliriz.